Archiv realizovaných exkurzí 2009


Exkurze studentů PdF UP do Osvětimi

Dne  30. 11. 2009 uspořádal Ústav pedagogiky a sociálních studií na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci exkurzi do Osvětimi v Polsku, která byla dotována z grantových prostředků Mgr. Miroslava Dopity, Ph.D.

Zájezdu se zúčastnilo přes 100 studentů všech ročníků PdF UP za doprovodu PhDr. PaedDr. Václava Klapala, Ph.D., Mgr. Pavla Neumeistera, Ph.D. a Mgr. René Szotkowského, Ph.D.

Cílem exkurze bylo připomenutí hrůzných událostí holocaustu, jež dodnes dokládá muzeum v oblasti bývalého koncentračního tábora Auschwitz – Birkenau postaveného na území za války okupovaného Polska, a uctění památky jeho obětí.

Celá výprava začala v Osvětimi a byla vedena pod dohledem ochotných průvodkyň v polském jazyce. Tábor vznikl v roce 1940 a původně sloužil k věznění až 20 tisíc lidí, převážně polské národnosti. Dozvěděli jsme se, jak vypadalo přijímání vězňů, jejich každodenní živoření i masové vraždění nejen v plynových komorách, viděli jsme tzv. „blok smrti“ a blok vyhrazený pro pseudolékařské pokusy doktora Mengeleho.

Druhá část exkurze směřovala do Auschwitz II – Birkenau (Osvětim II – Březinka), nejrozsáhlejší části celého osvětimského komplexu. Byla zbudována o rok později z důvodu přijetí plánu „konečného řešení židovské otázky“ hitlerovského Německa. Fungovaly v ní čtyři plynové komory, které se nacisté snažili před příchodem Rudé armády v roce 1945 zlikvidovat.

U pomníku na památku všech obětí holocaustu jsme položili se vzpomínkou na všechny oběti věnec a uctili je minutou ticha.

Návštěva koncentračního tábora byla pro všechny z nás velice silným a otřesným zážitkem a rozhodně by toto místo nemělo zůstat zapomenuto a skryto nejen budoucím generacím.


Fotogalerie: Exkurze studentů PdF UP do Osvětimi

/album/fotogalerie-exkurze-studentu-pdf-up-do-osvetimi/a1-jpg6/
/album/fotogalerie-exkurze-studentu-pdf-up-do-osvetimi/a2-jpg6/
/album/fotogalerie-exkurze-studentu-pdf-up-do-osvetimi/a3-jpg6/
/album/fotogalerie-exkurze-studentu-pdf-up-do-osvetimi/a4-jpg6/

—————


Exkurze do ÚSP Javorník a SOS dětské vesničky Chvalčov u Bystřice pod Hostýnem

4. května 2009 byla pro studenty oboru Pedagogika – sociální práce a pro studenty předmětu Náhradní rodinná výchova v ČR uspořádána exkurze do Chvalčova u Bystřice pod Hostýnem. Zde studenti navštívili ústav sociální péče Javorník, kde se seznámili s provozem tohoto zařízení, prací s handicapovanými lidmi, jejich pracovními dílnami a dalšími aktivitami. V SOS dětské vesničce byla studentům představena práce matek-pěstounek, chod a pravidla zařízení a zdejší život dětí.

Exkurze se zúčastnilo přibližně 40 studentů, sekretářka Ústavu pedagogiky a sociálních studií Marie Jedličková a organizátoři akce Mgr. Linda Švrčinová a Lenka Váňová.


Fotogalerie: Exkurze do ÚSP Javorník a SOS dětské vesničky Chvalčov u Bystřice pod Hostýnem

/album/fotogalerie-exkurze-do-usp-javornik-a-sos-detske-vesnicky-chvalcov-u-bystrice-pod-hostynem1/a1-jpg5/
/album/fotogalerie-exkurze-do-usp-javornik-a-sos-detske-vesnicky-chvalcov-u-bystrice-pod-hostynem1/a2-jpg5/
/album/fotogalerie-exkurze-do-usp-javornik-a-sos-detske-vesnicky-chvalcov-u-bystrice-pod-hostynem1/a3-jpg5/
/album/fotogalerie-exkurze-do-usp-javornik-a-sos-detske-vesnicky-chvalcov-u-bystrice-pod-hostynem1/a4-jpg5/

—————